Kosmetyki to temat niezwykle rozległy, ponieważ towarzyszą nam praktycznie na każdym kroku codziennego funkcjonowania. Służą one przede wszystkim do celów higienicznych i pielęgnacyjnych, ale mogą być też wykorzystywane do ochrony, podkreślenia urody bądź zmiany zapachu.
Nieodłącznym elementem kupowanych produktów kosmetycznych są opakowania. Są niezbędne do tego, aby przygotować kosmetyki do transportu i umożliwić ich dozowanie, a także zabezpieczyć je przed psuciem oraz możliwymi uszkodzeniami mechanicznymi. Dodatkowo chronią produkty przed czynnikami zewnętrznymi, zapewniając świeżość, trwałość i estetyczność. Przy okazji mogą spełniać funkcje informacyjne oraz reklamowe. Dostępne na rynku opakowania charakteryzują się m.in. różnym materiałem wykonania. Jaki z nich jest jednak najlepszy do zastosowań kosmetycznych?
Porównanie materiałów stosowanych do produkcji opakowań kosmetycznych
- Metal
Metalowe opakowania kosmetyczne są najczęściej wykonywane z aluminium pochodzącego z naturalnych rud boksytu – oznacza to intensywną eksploatację środowiska i prowadzi do jego (często nieodwracalnego) zniszczenia. Co prawda zaletą tego typu opakowań jest możliwość ich recyklingu praktycznie w nieskończoność, jednak należy pamiętać, że do przetapiania metalu przeznacza się każdorazowo ogromne ilości wody, tlenu i paliwa. Dodatkowo zarówno produkcja nowych opakowań, jak i utylizacja zużytych wiąże się z generowaniem odpadów stałych i osadów. Opakowania metalowe sprawiają również problem w przypadku kontaktu z wieloma substancjami chemicznymi. Są bowiem podatne na korozję, a co gorsza istnieje możliwość, że szkodliwe metale będą przenikać do kosmetyków, prowadząc do ich skażenia i zniszczenia.
- Szkło
Szkło jest bezpiecznym chemicznie materiałem, ponieważ nie uwalnia żadnych szkodliwych związków, a gdy trafi na wysypisko, może być tam składowane przez długi czas. Warto jednak zaznaczyć, że przetapianie szkła odbywa się w niezwykle wysokiej temperaturze (900-1200 stopni Celsjusza), a to wymaga użycia znacznych ilości energii. Szkło charakteryzuje się również sporym ciężarem, a przy tym jest bardzo kruche i delikatne. Oznacza to, że szklane opakowania nie tylko wymagają wprowadzenia dodatkowych zabezpieczeń na czas transportu (dużych ilości wypełniaczy, dodatkowego miejsca), ale utrudnia to także ich stosowanie w praktyce. Opakowania szklane nie spełniają też podstawowej funkcji ochrony produktu przed uszkodzeniami mechanicznymi, ponieważ łatwo się tłuką, a odłamki mogą stanowić spore zagrożenie dla zdrowia i życia korzystających z nich konsumentów.
- Plastik
W porównaniu ze szkłem i metalem opakowania wykonane z tworzyw sztucznych są znacznie lżejsze, dlatego ich transport jest mniej kosztowny. Formowanie i przetwarzanie pojemników plastikowych wymaga też stosunkowo niskich temperatur, dlatego zużycie energii jest mniejsze niż w przypadku innych materiałów. Opakowania kosmetyczne tego typu wyróżniają się ponadto wysoką trwałością, dlatego można ich używać przez długi czas, bez obaw o naruszenie struktury. Są przy tym całkowicie szczelne, pozostają zupełnie obojętne chemicznie oraz skutecznie chronią przed skażeniem mikrobiologicznym, działaniem światła czy kontaktem z powietrzem. Dzięki temu mogą zapewniać bezpieczeństwo wielu różnym rodzajom produktów, niezależnie od ich składu oraz właściwości. Niebagatelną zaletą opakowań firmy Onplast jest również możliwość wytwarzania zarówno pojemników barwnych, jak i tych zupełnie przezroczystych, dzięki czemu można w atrakcyjny sposób eksponować oferowane kosmetyki.