Czym charakteryzują się butelki farmaceutyczne?
Najpopularniejszymi opakowaniami, występującymi na rynku farmaceutycznym, są blistry na tabletki oraz butelki z tworzyw sztucznych. Dzięki rozwojowi technologicznemu w zakresie wytwarzania bezpiecznych materiałów innych niż szkło, szklane butelki występują rzadziej.
Z czego wykonane są nowoczesne butelki farmaceutyczne?
Tworzywa sztuczne wykorzystywane do produkcji butelek dla farmacji to głównie, bezpieczne w kontakcie z lekiem, polimeryczne związki, takie jak plastyfikowany polichlorek winylu, polietylen, polipropylen, poliolefiny, elastomery silikonowe. Aby nadać tworzywu odpowiednie parametry i właściwości, dodaje się do nich zatwierdzone, dopuszczone do użytku dodatki, np. stabilizatory, środki poślizgowe, substancje barwiące, modyfikatory. Dzięki temu możliwa jest optymalizacja właściwości fizycznych, chemicznych i mechanicznych butelek.
Jakie są rodzaje butelek farmaceutycznych?
Na rynku dostępnych jest bardzo wiele rodzajów butelek farmaceutycznych, jednak najpowszechniej wykorzystywane są te o pojemności od 45 ml do 120 ml, zaopatrzone w bezpieczne nakrętki typu CRC (zapobiegające odkręceniu przez dzieci). Butelki mogą być zakręcane, z aluminiową membraną, z dozownikiem lub zakraplaczem. Każdy z tych rodzajów opakowań przechodzi rygorystyczne testy i jest badany pod kątem bezpieczeństwa materiału dla leku i użytkowników.
Do czego wykorzystuje się butelki farmaceutyczne?
Dzięki certyfikowanym tworzywom sztucznym, zapewniającym szczelność i ochronę przed wilgocią, butelki mogą być wykorzystywane do przechowywania i transportu tabletek, leków sypkich oraz płynnych, suplementów sportowych, medycznych i dietetycznych. Nadają się do kontaktu z żywnością, mogą być poddawane recyklingowi i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i życia człowieka.