Opakowania dla farmacji
Nie bez powodu opakowania do branży farmaceutycznej są wymagające. Wynika to ze specyfiki rynku farmaceutycznego, jego zróżnicowania oraz narzucanych przez prawo farmaceutyczne wymagania. Głównym zadaniem opakowań jest zapewnienie bezpieczeństwa i jakości produktu leczniczego, a co za tym idzie bezpieczeństwa pacjenta. Opakowanie ma w szczególny sposób ochronić leki przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak wilgoć, światło czy temperatura, które mogą zmieniać właściwości produktu. Ponadto opakowanie musi chronić przed skażeniami biologicznymi i uszkodzeniem mechanicznym. Nie należy zapominać również, że właśnie dzięki opakowaniom możliwa jest identyfikacja leku w nie zapakowanego.
Jakie wymagania powinny spełniać opakowania na leki
Głównym wymaganiem stawianym opakowaniom na leki jest zapewnienie stabilności substancji leczniczej i zabezpieczenie jej przed rozkładem w wyniku procesów utleniania czy hydrolizy. Oczywiście nie zapominajmy, że opakowania do farmacji i materiały przeznaczone do ich wykonania powinny spełniać wymagania, które zawarte są w farmakopeach i w normach Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej. Warto również pamiętać, że inne wymogi i zadania stoją przed opakowaniami leków na receptę, inne aspekty ważne są w przypadku opakowań dla suplementów oraz produktów farmaceutycznych dostępnych w obrocie bez recepty. W przypadku tych ostatnich opakowanie jest nie tylko ochroną, ale również ważnym narzędziem sprzedażowym i marketingowym. W związku z tym posiada z reguły szatę graficzną, wyróżniającą się wzornictwem i kolorem.
Z jakich materiałów wykonywane są opakowania
Opakowania dla farmacji wykonuje się zarówno ze szkła, jak i tworzyw sztucznych. Zaletami opakowania szklanego są: różnorodność kształtu i rozmiarów, przeźroczystość, ale także możliwość użycia szkła barwionego, które chroni przed światłem. Do zalet opakowań wykonanych z tworzyw sztucznych można zaliczyć fakt, że są lekkie, nietłukące, łatwe do formowania i elastyczne. Ponadto mogą być zarówno przezroczyste, jak i barwione. Ponadto wykazują słabe przewodnictwo cieplne i elektryczne.