Zalety stosowania formowania wtryskowego do produkcji opakowań z tworzyw sztucznych
Gdyby nie polimery, współczesny świat nie byłby tym, czym jest teraz – szczególnie że wykonywane z tworzyw sztucznych opakowania stosuje się w praktycznie każdej dziedzinie życia. Jest to zasługą m.in. niskiego kosztu produkcji, korzystniejszego w porównaniu z materiałami naturalnymi takimi jak szkło czy metal.
Dodatkowo warto wspomnieć, że dzięki zastosowaniu nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym proces wytwarzania stał się także znacznie krótszy, a jak wiadomo – czas to również pieniądz. Nie należy jednak zapominać, że wiele rodzajów opakowań, zwłaszcza te przeznaczone do kosmetyków, farmaceutyków czy różnego rodzaju suplementów, muszą być zarówno trwałe, jak i spełniać liczne normy bezpieczeństwa. Aby uzyskać odpowiednie parametry opakowań z tworzyw sztucznych, wytwarza się je z zastosowaniem metody wtryskowej.
Na czym polega technologia formowania wtryskowego?
Tworzywa sztuczne są przetwarzane w różny sposób, m.in. poprzez wytłaczanie, walcowanie, prasowanie czy odlewanie. Do produkcji pojemników przeznaczonych do przechowywania szczególnie wrażliwych substancji chemicznych coraz częściej wybiera się jednak formowanie wtryskowe. Jest to cykliczny proces, który odbywa się na maszynie określanej mianem wtryskarki. Doprowadza się do niej materiał wyjściowy w postaci granulek z tworzywa sztucznego, które poprzez podajnik trafiają do ogrzewanego cylindra wtryskarki. Pod wpływem wysokiej temperatury dochodzi do etapu uplastycznienia surowca. Upłynnione tworzywo sztuczne jest wtryskiwane pod określonym ciśnieniem przez dyszę i tuleję wtryskową do gniazda formy, gdzie dochodzi do ostudzenia i zestalenia materiału. Po zakończeniu procesu forma wtryskowa jest otwierana, by wydobyć z niej gotowe opakowanie.
Dlaczego tworzenie opakowań metodą wtryskową jest lepsze?
Proces produkcji opakowań z tworzyw sztucznych z zastosowaniem technologii formowania wtryskowego ma wiele istotnych zalet. Jedną z najważniejszych jest możliwość nadawania dowolnego kształtu i rozmiaru formowanych przedmiotów. Można także wykonywać opakowania o bardziej skomplikowanych kształtach czy dużej liczbie detali, bez obawy o to, że stracą one na estetyce lub będą wymagać dodatkowej obróbki. Dzięki dokładnemu wypełnianiu formy przez upłynniony polimer produkowane wyroby wyróżniają się wysoką jakością wykonania. Technologia formowania wtryskowego pozwala również zintensyfikować szybkość produkcji – czas formowania waha się zazwyczaj między kilkoma a kilkudziesięcioma sekundami, a tuż po utwardzeniu polimeru pojemniki są praktycznie natychmiast gotowe do dalszego użycia. Przekłada się to bezpośrednio na ekonomię produkowania dużych partii opakowań.
Dzięki zastosowaniu metody wtryskowej zyskuje się możliwość pełnego zautomatyzowania produkcji, a przez to zmniejszenia nakładów pracy ludzkiej. Warto też wspomnieć, że dzięki wykorzystaniu łatwego w obróbce granulatu proces charakteryzuje się wysoką powtarzalnością przygotowywanych opakowań, co redukuje ilość błędów i wadliwych artykułów. Ponadto do wytwarzania pojemników stosuje się formy bezodpadowe, dzięki którym przy produkcji nie uzyskuje się żadnych dodatkowych odpadów przemysłowych. Poza ochroną środowiska naturalnego wpływa to bezpośrednio na oszczędność czasu oraz pieniędzy, które w innej sytuacji należałoby przeznaczyć np. na sprzątanie miejsca pracy lub unieszkodliwienie odpadów. Wszystko to sprawia, że opakowania z tworzyw sztucznych produkowane przez firmę Onplast spełniają nawet najbardziej restrykcyjne wymogi jakościowe, a realizacja zlecenia pozostaje szybka i przystępna cenowo.